Porady dla kobiet. Jak dbać o buty zimą?

Zima to wymagająca pora roku. Niska temperatura za oknem, śnieg, błoto, plucha, a co gorsza sól, którą posypuje się chodniki – to niezbyt sprzyjające warunki dla obuwia. Oto praktyczne wskazówki dla pań, jak dbać o buty w trakcie zimowych miesięcy?

Najlepsze buty na zimę

Najwyższej jakości obuwie damskie kupowane w okresie zimowym to obuwie wykonane ze skóry. Nie oznacza to jednak, że skóra odporna jest na działanie wszystkich czynników atmosferycznych. O skórzane buty także trzeba dbać. Dopiero wtedy skórzane kozaki lub botki mogą służyć nawet przez kilka sezonów.

Impregnat

To obowiązkowy preparat, który pełni funkcję ochronną. Co kilka dni buty spryskuje się środkami impregnującymi, aby wilgoć nie wnikała zbyt głęboko w strukturę materiału. Wystarczy zdjąć wieczko i spryskać buty impregnatem w odległości 25-30 cm, a następnie pozostawić do wyschnięcia.

Bardzo ważny aspekt stanowi również sposób suszenia butów. Gdy zbyt obfite opady spowodują ich przemoknięcie, pod żadnym pozorem nie można suszyć obuwia suszarką lub stawiając je na kaloryferze. Grozi to ich deformacją. Co zatem jest dozwolone? Przydatny jest kawałek gazety włożony do środka butów – papier „wyciąga” wilgoć. Buty można też odstawić na kilkanaście godzin w suchym i ciepłym miejscu i poczekać aż wyschną.

Jak myć buty i z jaką częstotliwością?

Obuwie dużo szybciej ulega zabrudzeniom podczas zimy. Wszystko przez mokre podłoże, kałuże, błoto i piach. Aby zredukować zanieczyszczenia na butach, co kilka dni należy przecierać je wilgotną, bawełnianą ściereczką. Środki piorące są tutaj zbędne – mogą przynieść zupełnie odwrotny skutek i zniszczyć tworzywo. Po przemyciu obuwia nadmiar wody odsącza się zwykłym, papierowym ręcznikiem.

Pastowanie i nabłyszczanie

Skórzane buty damskie wymagają czynności pielęgnacyjnych. Przyda się zatem regularne pastowanie i nabłyszczanie, które mają na celu konserwację i odżywianie materiału. Nie zaleca się pastowania lakierowanej skóry, gdyż szybko matowieje, a buty tracą wtedy połysk.